top of page

Nejlevnější způsob bydlení

Hledáte vhodné bydlení, které si můžete finančně dovolit? Projděte si s námi možnosti nejlevnějších variant. Vyberte si tu, která vám bude vyhovovat a získejte svůj osobní prostor, ve kterém dokážete vytvořit domov.


Mobilni dum Richard
Nejlevnejsi zpusob bydleni

Cena bydlení

Většina z nás řeší cenu bydlení, ať už se jedná o pronájem bytu, domu či koupi vlastního pozemku a plánovanou stavbu rodinného domu. Pokud si sami spočítáte, kolik financí odchází z vašeho rozpočtu na bydlení, budete překvapeni, že to může být i víc než polovina vašich vydělaných peněz. V případě, že tuto částku dáváte do pronájmu mohlo by být pro vás výhodnější splácet vlastní bydlení.


Jak snížit náklady za bydlení

Existuje však také spousta možností, jak můžete snížit náklady na bydlení. Mezi takové patří například:

  • Sdílené bydlení

  • Stěhování do levnější lokality

  • Práce s bydlením zdarma

  • Pořízení mobilheimu

  • Další alternativní bydlení


Vybrali byste si některé z těchto typů bydlení nebo si pod nimi nedokážete představit konkrétní situace? Inspirujte se, jak se dané bydlení liší a co od něj můžete čekat.


Sdílené bydlení

Jedná se o bydlení v bytě, případně v domě, s dalšími lidmi. Může to být váš partner, ale stejně tak kamarád, kolega nebo zcela neznámí lidé, se kterými se setkáte poprvé až ve vašem novém bydlišti. Výhodou je snížení účtu za bydlení na polovinu, někdy dokonce až na třetinu. Nevýhodou je ztráta soukromí, náročné spolužití a zásah do osobního prostoru.


Stěhování do levnější lokality

Obecně se dá říct, že bydlení ve městě je mnohem dražší než na venkově. Pokud máte auto, motorku, případně koloběžku nebo má vámi vybraná vesnice k bydlení dostatečně zajištěnou infrastrukturu, do města se bez problémů dostanete. Vyberte si bydlení na venkově, kde je možné koupit starší dům a rekonstruovat nebo koupit jen pozemek, kde se dá umístit například mobilheim.


Práce s bydlením zdarma

Pro výraznou úlevu osobnímu rozpočtu si můžete najít práci, která slibuje bydlení zdarma. Pokud vám nevadí bydlení například na ubytovně nebo ve služebním bytě, máte vyhráno.


Pořízení mobilheimu

Skvělou možností, jak ušetřit a přesto bydlet ve vlastním je poříze mobilního domu. Jedná se o levnou, energeticky úspornou variantu, která se hodí pro každého. Tento typ bydlení ocení stejně tak mladá začínající rodina, jako rodina s dětmi, ale i senioři. Nemusíte se bát, že by levné bydlení v sobě skrývalo neútulné, malé a nevyhovující bydlení. I bydlení v mobilheimu může být luxusní, moderní a trendy.


Proč bydlet v mobilheimu

Bydlení v mobilheimu má své výhody a může být pro některé lidi atraktivní volbou. Mezi výhody, které v tomto případě oceníte patří:


1) Cena

Mobilheimy stojí mnohem méně než tradiční domy nebo byty. To znamená nižší náklady na pořízení a potenciálně i na údržbu. Pokud máte již pozemek, máte téměř vyhráno. V případě, že nemáte místo k postavení mobilheimu, vyberte si ideálně místo s dobrou dostupností do práce, s blízkými obchody a zároveň myslete na bydlení v přírodě, s krásnými výhledy a dalšími společenskými možnostmi pro vás i pro děti.


2) Flexibilita

Mobilheimy jsou mobilní a dají se přesunout, což vám umožňuje změnit své bydliště, pokud se například rozhodnete změnit místo bydlení nebo pracovní místo. Využijete je i v případě, že se chcete nastěhovat například blíž k rodičům nebo svým známým a nikde v okolí jste nenašli vhodný dům nebo byt ke koupi.


3) Rychlost výstavby

Na rozdíl od tradičních staveb může být doba výstavby mobilheimu mnohem kratší. Nemusíte čekat několik let, abyste konečně bydleli. To může být výhodné pro ty, kteří potřebují rychlejší a hlavně ekonomičtější řešení.


4) Možnost komunity

V místech, kde jsou mobilheimy seskupeny do parků, může vzniknout příjemná komunita sousedů, což může být pro některé lidi lákavé. Tito sousedé spolu často tráví čas a vzájemně si pomáhají, ať už se jedná o práci na domech, hlídání dětí nebo například mazlíčků v době dovolených.


5) Netypické bydlení

Mobilheim je možné umístit například v blízkosti jezer, moře nebo krásné přírody, takže mohou sloužit jako rekreační sídlo pro odpočinek a relaxaci. Na toto netypické bydlení si velmi rychle zvyknete. Zapomeňte na klasickou řadovou zástavbu a splňte si sen vycházet z domu bosou nohou rovnou do přírody.


Interier mobilniho domu
Levne bydleni


Další alternativní bydlení

Existují i další typy levného bydlení, ovšem některé z nich vyžadují určité oběti a přizpůsobení se novému životnímu stylu. Je zapotřebí najít rovnováhu mezi cenovou dostupností a pohodlím, abyste mohli žít spokojeně a zároveň ekonomicky.


Bydlení v garsonce

Pokud nechcete bydlet v domě, protože vás děsí úklid, opravy a další starosti s tím spojené, najděte si například garsonku. Snížíte tím náklady na nájem i energie. Nevýhodou však mohou být nepříjemní sousedé a malý prostor v případě, že budete chtít rozšířit svou rodinu.


Rekonstrukce starého domu

Pustit se můžete i do rekonstrukce domku po prarodičích nebo si koupit dům k rekonstrukci v místě, které je pro vás nějakým způsobem zajímavé. Je však nutné počítat s tím, že vás čeká dlouhá a náročná práce, stejně jako finanční investice do stále se zdražujícího stavebního materiálu a vybavení bydlení.


Kontejnerové domy

Slyšeli jste už o bydlení v kontejnerových domech? Kontejnerové domy jsou moderní alternativou k tradičním stavbám a mohou být cenově dostupnější. Počítejte však s tím, že získáte sice levnější, ale prostorově menší bydlení. Určitě i v kontejnerovém domě dokážete vytvořit útulné a komfortní bydlení, bude to pro vás však náročnější než kdybyste zvolili ověřenou variantu mobilheimu.


Další možnosti

Mezi další typy alternativního bydlení patří například hausbóty, karavany, dodávky nebo staré autobusy, které jsou uzpůsobeny k bydlení. Ve všech případech je však nutné řešit určitá omezení, plynoucí z daného bydlení. Ať už se jedná o vhodné umístění, splnění podmínek k bydlení a získání domovního čísla s doručováním pošty a podobné.


Je důležité zvážit své individuální potřeby, finanční situaci a preference při výběru levného bydlení. Co je pro jednoho člověka levné, nemusí být pro jiného, a proto je dobré hledat nejlepší možnost v souladu s vlastními požadavky.


Proč bydlet ve vlastním

Bydlení ve vlastním domě nebo bytě má několik výhod, které mohou mít pro mnoho lidí velký význam. Jedná se o stabilní investici, protože vlastní nemovitost je dlouhodobou investicí, která může nabídnout stabilitu a zhodnocení majetku v čase. Splatíte-li hypotéku, budete mít vlastní majetek, který můžete předat nebo prodat.


Vlastníte-li nemovitost, máte větší svobodu a kontrolu nad tím, jak ji upravujete a jak v ní žijete. Nemusíte řešit problémy spojené s pronájmem, jako jsou náhlé změny pronajímatelů nebo omezení v úpravách bytu. Jako majitel si navíc můžete upravit bydlení podle svých přání a potřeb.


I když se vám mohou zdát počáteční náklady na koupi nemovitosti vyšší než pronájem, v dlouhodobém horizontu ušetříte, protože nemusíte platit nájem a nemovitost se může zhodnotit. Vlastní nemovitost můžete dokonce využít i k pronájmu a získání pasivního příjmu, aniž byste museli cokoliv dělat.

V případě, že nemáte vlastní úspory, využijte možnost financování vlastního bydlení pomocí úvěru nebo přímo hypotéky. Hypotéka umožňuje financovat nákup nemovitosti s nižším počátečním vkladem, což usnadňuje dosažení vlastního bydlení. Vlastní nemovitost můžete považovat také za dědictví, které můžete předat svým dětem nebo blízkým.


Časté dotazy nejlevnějšího způsobu bydlení

Jak se bydlí v mobilheimu?

Mobilní dům si můžete zařídit stejně jako byt nebo jiný klasický rodinný dům. Je na vás, jaké si zvolíte dispozice a velikost pokojů. Může se jednat o velmi moderní a luxusní bydlení, zároveň si můžete zvolit rustikální, boho nebo třeba venkovský styl bydlení.


Jak koupit levný dům?

Vyberte si dům, který je na venkově, případně dejte přednost rekonstrukci staršího domu. Pokud však chcete bydlet rychle a levně, zvolte mobilheim. Jedná se moderní a dostupné bydlení pro každého.


Kam umístit mobilheim?

V případě, že si pořizujete mobilheim přímo k bydlení, musí k němu být uzpůsoben i daný pozemek. Zajímejte se o možnosti na stavebním, případně katastrálním úřadě, případně se obraťte na firmu, která vám bude mobilní dům stavět. Nechte si poradit, aby bylo vaše bydlení v souladu s veškerými zákonnými povinnostmi.


Máte nějaké další otázky nebo se chcete přijet podívat na naše domy osobně? Napište nám, budeme se těšit.


65 zobrazení
bottom of page