top of page

Jak a podle čeho vybrat správný mobilní dům: Klíčová kritéria

Hledáte vhodnou alternativu bydlení? Vyberte si levnou a rychlou variantu a pořiďte si mobilní dům. Poradíme vám, na co se zaměřit a jaká kritéria u mobilheimu sledovat. Bydlete co nejdřív ve svém.


Mobilni dum

Před samotným výběrem mobilního domu byste si měli položit odpovědi na tyto nejdůležitější otázky.


Cena domu

Nejdříve si stanovte rozpočet, do kterého je vhodné přidat nejen samotný dům, ale také pozemek. Počítejte s tím, že mobilní domy se mohou pohybovat okolo 1 milionu Kč, ale tato částka se může lišit s narůstajícími požadavky. Počítejte také s tím, že vás čekají investice do vybavení, úpravy okolí a celkově komfortního bydlení.


Velikost domu

Je na vás, jak velký mobilheim potřebujete. Dobře si rozmyslete jeho dispozice, abyste v budoucnu nemuseli hledat nový dům nebo složitě přistavovat. Vyberte si dům přímo na míru a už při koupi počítejte s mistnosti, které by v domě neměly chybět. Je na vás, jaký dům bude velikostí a stylem přesně vyhovovat vašim potřebám a preferencím.


Umístění domu

U mobilního domu je okolní pozemek ještě o něco víc důležitější než při stavbě zděného domu. Zvažte polohu pozemku, aby bylo dané místo nejen pohodlné k dojíždění do práce, školy, obchodu, ale také se zde dá jednoduše zaparkovat. Počítejte s doručováním pošty, myslete také na přívody elektřiny, vody a kanalizace.


Mrkněte na ukázkový dům

Pokud si nedovedete představit přesnou velikost domu využijte možnost navštívit již hotový dům. Jen osobní prohlídkou si snáz představíte, na jaké zařizování se můžete těšit a kolik prostoru vám dům poskytne.


Nebojte se také poradit s odborníky, kteří se v tomto oboru pohybují a poradí vám vybrat to nejlepší právě pro vás. Zvažte své potřeby a připomeňte si také využití domu. Hledáte místo, kde se schováte před světem a chcete dům v přírodě nebo máte velkou rodinu a těšíte se na zahradní grilování a posezení na terase?


Co je potřeba vědět před koupí


Jak budete mobilheim financovat

Ještě před koupí samotného mobilního domu byste měli vyřešit otázku financování. Zajímejte se o možnosti hypotéky, úvěru ze stavebního spoření nebo třeba investici vlastních finančních prostředků. Je na místě nechat si sestavit rozpočet, do kterého započítáte nejen koupi samotného domu, ale také jeho vybavení, zmíněnou úpravu okolí nebo třeba příjezdovou cestu a dovedení sítí.


Kam dům umístit

Zjistěte si také podmínky pro umístění domu, přímo ve vámi vybraném pozemku, případně v regionu, kraji nebo dané obci. Je potřeba, aby bylo možné vámi zvolený mobilheim na váš pozemek bez problému umístit a zajistit zde trvalý pohyb a komfortní bydlení.


ukotveni mobilniho domu

Práce na domě

Věděli jste, že o mobilheimy musíte pečovat podobně jako o klasické zděné domy? Počítejte s tím, že vlastnictví domu je neustálá investice nejen do zvelebování, ale také do oprav a údržby.


K čemu dům slouží

Už při samotné koupi mobilního domu byste měli vědět, co v něm rozhodně chcete mít. Může to být kuchyň propojená s obývacím pokojem, pokoj navíc pro hosty nebo třeba sauna, případně venkovní bazén, který je napojen přímo na terasu domu.


Styl domu

I když si prohlédnete ukázkový dům nebo navštívíte své přátele v mobilheimu, počítejte s tím, že váš styl bydlení může být osobitý a originální. Je na vás, co všechno bude součástí vašeho interiéru, zda se vám líbí víc rustikální bydlení nebo dáváte přednost minimalismu. Velkou výhodou vlastního bydlení je možnost zařídit si ho přesně podle svých představ.


Mezi hlavní kritéria při výběru mobilního domu by měl patřit také jeho stav. Rozhodněte se, zda chcete nový dům, který je navržený přímo vám na míru nebo si vyberete již ze stávajících a nově postavených domů. Poraďte se s odborným poradcem, který se vás bude ptát na konkrétní preference a požadavky. Společně tak najdete ideální řešení.


Jak najít ideální místo pro dům

Samostatnou otázkou může být hledání vhodného místa pro umístění domu. Vyberte si nejen vhodnou lokalitu, ale také místo, ke kterému máte nějaký vztah. Před koupí pozemku si můžete ověřit také infrastrukturu místa, případně vzdálenost do obchodu, k lékaři, do školy nebo do práce.


Vámi vybraný pozemek by měl splňovat nejen zákonné povinnosti pro umístění mobilheimu, ale také by vám měl vyhovovat. Je na vás, zda zvolíte pozemek ve svahu, rovný pozemek nebo prostornou zahradu. Pokud nepatříte k milovníkům zahradničení, mobilheim můžete samozřejmě umístit i do zástavby, ke které bude náležet jen minimální prostor kolem domu.


Obecně se dá říct, že mobilheim je možné postavit na vlastním pozemku, v mobilním parku, který nabízí místa pro mobilní domy nebo jej přemísťovat podle potřeby. Rozhodnutí o lokalitě bude mít vliv nejen na prvotní náklady, ale také následný komfort při bydlení.


Typy mobilheimu

Věděli jste, že existuje několik typů mobilních domů? Mezi nimi klasické jednopodlažní domy, ale také dvoupodlažní, případně mobilheimy atypických tvarů. Zároveň je možnost vybrat si dům z různých materiálů a designových provedení. V každém případě je nutné řešit, zda právě toto zpracování domu vyhovuje vašim prioritám, ale také zákonným standardům a normám.


Výhody mobilheimu

  • Levné a rychlé bydlení

  • Dostupné bydlení pro každého

  • Výrazná úspora za energie

  • Možnost umístění v přírodním prostředí

  • Jednodušší financování i získání povolení


Jak si navrhnout bydlení v mobilheimu

Obrátit se můžete na odborníky, kteří dokážou i v menším prostoru zázraky nebo využijte své fantazie a navrhněte si bydlení v mobilheimu podle svých představ. Naplánujte si umístění jednotlivých místností a také jejich rozvržení a velikost. Myslete na to, kde trávíte nejvíc času a jaký prostor tak nejlépe využijete.


Co musí mobilní dům splňovat

Je dobré vědět, že i při pořizování mobilního domu musíte splnit několik důležitých podmínek. Mezi ně patří například:

  • Umístění na pozemku, který je vhodný k bydlení. V tomto případě je nutné, aby to bylo uvedeno i v územním plánu.

  • Je potřeba, aby mobilheim odpovídal podmínkám architektonického začlenění v daném území.

  • Energetická náročnost by měla být alespoň C.

  • Šířka chodby by měla činit minimálně 90 cm a světlá výška obytné místnosti pak musí splňovat minimum 2,5 metru.

  • Mobilheim musí splňovat podmínky požární bezpečnosti, hygieny, životního prostředí, mechanické odolnosti a stability.


Časté dotazy k tomu jak vybrat mobilní dům

Jak vybrat správný dům?

Myslete na své preference. Klidně si napište seznam toho, co byste od svého domu chtěli a z jakých nároků rozhodně nechcete slevit. Projděte si také pár již postavených mobilheimů a kromě rozumových důvodů dejte i na svůj pocit. Vyberte si takový dům, ve kterém se budete cítit dobře.


Pro koho se mobilheim hodí?

Mobilní dům se hodí opravdu pro každého. Existuje mnoho typů a stylů mobilheimů tak, aby si každý našel přesně to, co chce a potřebuje. Investujte do svého vlastního bydlení a využijte tuto levnou a dostupnou možnost bydlení. Mobilheim ocení mladé páry, rodiny s dětmi, ale také senioři.


34 zobrazení
bottom of page