top of page

Hypotéka na mobilní dům: Vše, co potřebujete vědět

Chcete bydlet ve vlastním a nedosáhnete na hypotéku? Co takhle si pořídit mobilní dům? Poradíme vám, jaké jsou možnosti financování a přiblížíme vám výhody mobilheimu.


Hypotéka na dům

Vlastní bydlení

Vlastní bydlení je snem mnoha z nás. Proč si tento sen nesplnit? Pořízení bydlení je dlouhodobou investicí, kterou dokážete zhodnotit. Využijte tento způsob, jak nejlépe investovat své peníze. Pokud na vlastní bydlení nedosáhnete pomocí svých úspor, využijte k tomu hypotéku.


Hypotéka na bydlení

Hypotéka je úvěr, díky kterému si můžete koupit vlastní dům. Hypotéky na mobilní domy jsou velmi podobné těm klasickým hypotékám na zděné domy, ovšem existuje několik rozdílů, o kterých je dobré vědět.


1) Zástavní právo

V klasické hypotéce může být zastaven pozemek, na kterém se nachází zděný dům. Hypotéky na mobilní domy obvykle nezastavují pozemek, ale přímo mobilheim. Zjednodušeně se dá říct, že pokud tedy nezaplatíte hypotéku, banka může zabavit mobilní dům. Výhodou je, že se to nemusí týkat konkrétního pozemku, vše je však potřeba podrobněji prostudovat ve smlouvě nebo se přímo zeptat, jak je to se zástavním právem ve vašem případě.


2) Úroky

O hypotékách se všeobecně ví, že zaplatíte vždy víc než si půjčíte, a to právě kvůli vysokým úrokovým sazbám. Je dobré se zaměřit i na tuto konkrétní podmínku. Můžete se setkat s hypotékou, která má vyšší úroky na mobilní dům, ale také to může být naopak. V každém případě však zkuste oslovit víc bankovních institucí a jednotlivé nabídky si srovnejte ještě předtím, než si vyberete.


3) Získání hypotéky

Pro někoho je hypotéka na vlastní bydlení nedostupným snem. Pokud si plánujete koupit nebo nechat postavit dražší zděný dům je tato situace pochopitelná. Pokud však chcete bydlet ve svém, i když nemáte závratný plat, vyberte si mobilní dům. Hypotéku na menší částku dosáhnete snáz a mnohdy je tento úvěr dosažitelný i pro samoživitele či mladou rodinu.


Rozhodně si udělejte průzkum a zjistěte si veškeré podrobnosti, které k hypotéce na mobilní dům potřebujete. Je dobré zvážit také rizika, zda budete schopni hypotéku splácet tak, abyste se nedostali do dluhové pasti. Pokud již nějaký úvěr máte, ptejte se rovnou na nabídku refinancování a případné sdružení úvěrů pod jednu jedinou splátku.


Jak získat hypotéku

Ještě než se vydáte do banky, zajímejte se o to, co přesně bude předmětem hodnocení. Patří sem kreditní skóre, možná zástava, vlastní část financí, ale také otázka, na jak dlouho budete hypotéku žádat, případně jak přesně bude vypadat rozpočet.


Zlepšete kreditní skóre

Vaše kreditní skóre je jedním z nejdůležitějších faktorů, které banky zvažují při posuzování žádosti o hypotéku. Pokud máte dobré kreditní skóre, budete mít větší šanci získat hypotéku a lepší úrokovou sazbu. Toto skóre se odvíjí od vaší platební morálky, využívání běžného účtu, placení jiných úvěrů a také případně bezdlužnosti.


Záloha na dům

Pokud byste chtěli financovat klasickou zděnou stavbu a žádali o vyšší částku hypotéky bývá považována záloha. Ta činí 20 % z ceny nemovitosti. U hypotéky na mobilheim tuto zálohu nebudete potřebovat, případně může být výrazně nižší a pohybovat se kolem 5 %. Zmínit můžete také cenu a hodnotu pozemku, kam plánujete mobilní dům postavit.


Jaké jsou jednotlivé kroky pro získání vlastního bydlení

Nejdříve je dobré vědět, kam chcete mobilní dům umístit. Pokud máte pozemek můžete začít shánět mobilní dům. Vždy se obraťte na kvalitní a ověřenou firmu, která vám pomůže vybrat ideální bydlení a navíc vám poradí i s otázkou financování.


O hypotéku následně zažádejte co nejdříve tak, abyste věděli, na jakou částku vlastně dosáhnete. Pokud máte nějaké úspory je možné, že vám budou stačit a pouze k nim přidáte například úvěr ze stavebního spoření.


Pro snazší představu, kolik peněz potřebujete je dobré vytvořit si rozpočet. Ten bývá povinně dokládán pro získání hypotéky. Do rozpočtu uveďte nejen náklady na stavbu domu, ale také přidejte vybavení, ať už se jedná o kuchyň, koupelnu nebo další stavební prvky vašeho nového bydlení. Je dobré zmínit také podrobnosti jako přípojky, rozvody nebo třeba hromosvod.


Typy hypoték

Mezi hypotéky pro mobilní domy je možné zařadit hypotéku na mobilní dům a pozemek a také osobní půjčku, například pouze na dům. Osobní půjčky nebo také úvěry jsou podobné klasickým spotřebitelským úvěrům. Získáte nižší částku a mnohdy vyšší úrok, ten však není tak problematický, protože tuto půjčku většinou splatíte dříve než klasickou hypotéku.


Hypotéky pro mobilní dům mohou mít také vyšší úrok, hlavně protože v mnoha případech odráží riziko pro věřitele, že dům snadno přemístíte nebo prodáte. Výhodou je zde však kratší splatnost, a to od 5 do 15 let. U klasických hypoték to bývá většinou v horizontu 20 až 30 let.


Před koupí a financování mobilního domu je dobré zjistit si specifické podmínky daného místa, kde by měl dům stát. Některé regiony a místa mají odlišné požadavky pro výstavbu těchto domů. Je tedy rozhodně na místě mít konkrétní informace.


Mobilní domy

Proč vybrat mobilní dům

  • Získáte rychle a levně vlastní bydlení

  • Bydlení v mobilheimu se hodí pro každého

  • Oceníte možnost bydlení v přírodě a netypických místech

  • Zhodnotíte své finance vhodnou investicí


Na co si dát pozor

Mobilní domy jsou obvykle menší než tradiční domy a jsou postaveny na podvozku, takže je lze snadno přesouvat. Hypotéky na mobilní domy mohou být dražší než hypotéky na tradiční domy a můžou mít například vysoký úrok. V takovém případě přemýšlejte nad jinými možnostmi financování. Zkuste se obrátit na více bankovních institucí a vyberte tu nejlepší nabídku, abyste na hypotéku bez problémů dosáhli a nepřeplatili příliš vysokou částku.


Obraťte se na odborníky

Získání hypotéky a financování domu, i když se jedná o mobilní dům může být náročný proces. Pokud smlouvám nerozumíte a nechcete udělat chybu, obraťte se na finanční specialisty. Nechte se celým procesem provést krok po kroku a získejte poradenství, které se vám bude hodit.


Časté dotazy k tomu jak získat hypotéku

Dosáhnu na hypotéku pro získání vlastního bydlení?

Vyzkoušet můžete finanční kalkulačky, které vám napoví, zda dosáhnete na hypotéku v určité cenové hodnotě. Obrátit se také můžete přímo na makléře, který vám nabízí dům a zajišťuje také financování. Využijte i osobní návštěvu své banky, kde vám tuto otázku velmi rychle zodpoví.


Jak získat vlastní bydlení?

Vyberte si místo, kde chcete bydlet a pořiďte si zde pozemek, budete překvapeni, ale některé pozemky, které nejsou přímo ve městě, ale na jeho periferii nebo na vesnici mohou stát i okolo 300 tisíc Kč. Následně se zajímejte o koupi mobilního domu, kdy téměř nepoznáte rozdíly mezi klasickým zděným domem a mobilheimem.


Jak zařídit mobilheim

Nebojte se mobilní dům zařídit stejně jako každý jiný dům. Rozvrhněte si jednotlivé místnosti, vybavte je oblíbeným nábytkem, dekoracemi a získejte levné, rychlé, ale přesto moderní bydlení. Využijte také prostor kolem domu, ať už pro zimní zahradu, venkovní terasu nebo třeba altánek k posezení s přáteli.


42 zobrazení
bottom of page